Guláš není oblíbený jen u nás, ale i v dalších kuchyních, kde figuruje měkké, šťavnaté a dlouho dušené maso. Existuje mnoho druhů gulášů, ale my si dnes ukážeme ten z vepřového masa.
Pikantní vepřový guláš je v podstatě klasický poctivý vepřový guláš s přidanými chilli papričkami. Není to žádný rychlý recept, protože vepřové maso si žádá tepelnou úpravu, aby zkřehlo a změklo, ale na přípravu není nijak náročný. Klasickou přílohou ke guláši mohou být knedlíky, těstoviny, rýže nebo čerstvý chléb.
Jaké suroviny potřebuji pro pikantní vepřový guláš?
- Vepřové maso: Nejlepší je maso kupovat od místního řezníka. Vždy je to lepší varianta než v supermarketu. Na vepřový guláš se skvěle hodí použít vepřová plec nebo krkovice, která je mírně prorostlá a po tepelné úpravě se tyto tukové části rozpadnou. Můžete však použít i kýtu.
- Cibule: Nepřidat do základu guláše pořádnou porci cibule je v české gastronomii hřích. Cibule se v jídle sice tepelnou úpravou rozpadá, ale tím pádem propůjčuje guláši chuť, barvu i konzistenci.
- Paprika: Paprika je v guláši důležitá stejně jako cibule nebo vepřové maso. Naučte se používat kvalitní mletou papriku, ideální je kupovat maďarskou. Kromě mleté sladké papriky přidávám také uzenou, která propůjčí guláši uzenou chuť a někdo také přidává živou kápii.
- Starší chleba: Zahustit guláš lze několika způsoby, ale věřte mi, že konkrétně guláš je nejlepší zahustit kouskem staršího pečiva. Obvykle mi postačí 2 krajíce chleba na celý hrnec, chleba se v jídle rozpadne a v něm obsažená mouka ho zahustí. Níže vám však popíši další způsoby jak ho zahustit.
- Chilli: Pikantní guláš bez pálivé papriky připravit nelze. Buďto přidejte mletou pálivou papriku, sušené chilli nebo čerstvé chilli papričky. V tomto receptu jsem použil čerstvé chilli papričky, a to konkrétně odrůdy Thunder Mountain Longhorn pepper.
- Vývar: Do vepřového receptu je vhodné použití vývaru z vepřového masa. Můžete použít také z hovězího masa nebo jej prostě nahraďte vodou. Připravovat zvlášť vývar kvůli guláši je nesmysl. Dlouho dušené maso dodá pokrmu dostatečnou masovou chuť. Do pikantního guláše není vůbec na škodu použít na podlití pivo.
4 způsoby jak zahustit guláš
- Chléb: Dva plátky staršího chleba skvěle poslouží k zahuštění guláše. Stačí ho nakrájet na malé kostky, aby se snadněji rozpadl, a přidat do základu. Po dvou hodinách vaření ani nepoznáte, že tam nějaký chléb byl a výsledná konzistence bude perfektní. Starší chléb je vhodný, protože se v pokrmu lépe rozpadne než čerstvý. Pokud máte pouze čerstvý chléb, můžete ho na troše másla orestovat dozlatova a poté ho přidat do základu.
- Jíška: Jíška je osvědčený způsob, jak bezpečně zahustit jakýkoli pokrm. Stačí vzít dvě lžíce hladké mouky a opékat je na stejné množství másla na menší pánvičce, přičemž směs neustále mícháte. Výhodou je, že jíšku můžete nechat trochu ztmavnout, což se do guláše skvěle hodí, ale dejte si pozor, aby se nespálila. Hotovou jíšku pak přidáte do guláše, krátce povaříte a pokrm získá hustší konzistenci. Zatímco jíška se přidává až na závěr, chléb nebo brambory na zahuštění dáváme již na začátku.
- Brambora: Guláš můžete zahustit také pomocí brambory. Stačí ji oloupat a nastrouhat na jemném struhadle. Po přidání do guláše je důležité jej povařit, aby se brambora rozpadla a škrob z ní pomohl guláš zahustit. Tento způsob často využívám při zahušťování jídel s bramborami, jako je třeba bramboračka.
- Záklechtka: Podle mého názoru je to horší metoda než jíška. Záklechtka je totiž směs hladké mouky dobře rozmíchaná ve vodě. Jakmile máte směs hladkou, postupně ji přiléváte do guláše. Je důležité guláš ještě alespoň 10 minut povařit, aby zmizela chuť mouky a guláš se zahustil. Je asi jasné, proč tento způsob není tak dobrý jako jíška – opečená mouka na másle má totiž lepší chuť než mouka smíchaná pouze s vodou.
Povedl se vám pikantní vepřový guláš?
Pokud vám recept nevyhovuje, můžete se podívat také na naše video recept na vepřový guláš. Pokud máte rádi chilli, doporučuji navštívit naši chilli zónu. Samozřejmě můžete přidat svůj komentář dole pod receptem.
Pikantní vepřový guláš
Vepřový gulášek je jídlo, které připravuje v pravidelných intervalech každá česká domácnost. Pojďme si ukázat jednoduchý postup na výborný pikantní guláš.
Suroviny
- 2-3 lžíce sádla (nebo oleje)
- 400 g cibule (najemno)
- 800 g vepřového masa (krkovice, kýta)
- 2 lžíce uzené papriky
- 1 lžíce mleté sladké papriky
- 1 lžička drceného kmínu
- 500 ml piva, vývaru, vody (na podlití)
- 2 ks chilli papričky (nebo sušeného chilli)
- 2 krajíce staršího chleba
- 3 kuličky nového koření
- 2 ks bobkový list
- 4 stroužky česneku
- 1-2 lžíce rozemnutá majoránka (sušená)
- sůl, pepř
K PODÁVÁNÍ
- 1 ks cibule (na kolečka)
Postup přípravy
- Ve větším hrnci si rozpusťte sádlo a na něm začněte na středním ohni restovat cibuli na kostičky. Cibuli restujte dozlatova, dejte si s ní práci, aby měla tmavší zlatohnědou barvu – nikoli černou spálenou!
- K cibulce přidejte kostky vepřového masa, které také restujte. Osolte je a opepřete, maso pustí šťávu, kterou vyvařte a po vyvaření šťávy jej orestujte dozlatova ze všech stran. Když se maso bude připalovat, podlijte ho vodou, pivem nebo vývarem. Přidejte rajský kmín, protlak a mletou papriku, krátce za stálého míchání prosmažte, aby paprika nezhořkla a protlak ztmavnul a zalijte základ vývarem, pivem nebo vodou, aby byly kousky masa téměř ponořené.
- Vše osolte, opepřete, přidejte divoké koření, chilli, starší chleba nakrájený na kostičky a duste na mírném ohni pod pokličkou do změknutí masa. Potrvá to zhruba 1-1,5 hodiny, aby se maso rozpadalo. Během dušení občas guláš zkontrolujte a promíchejte, v případě potřeby podlijte.
- Jakmile je guláš hotový, přidejte prolisované stroužky česneku a mezi dlaněmi promněte nad hrncem sušenou majoránku. Vypněte plamen a nechte ještě 5 minut prohřát na teplém sporáku.
Poznámky
Pikantní guláš podávejte k vaší oblíbené příloze a nezapomeňte přidat pár koleček syrové cibule nebo natě z jarní cibulky.
1 komentář
Nemám co vytknout