Znojemská omáčka je tradiční české jídlo, které se připravuje z hovězího masa a výrazné omáčky s nakládanými okurkami. Typicky se podává s houskovými knedlíky nebo rýží a je oblíbená pro svou pikantní a lehce kyselou chuť.
Klasická znojemská omáčka s hovězím je velice známá česká omáčka, která nese název právě po městě Znojmo, kde se původně vyráběly nakládané okurky před přesunutím výroby do zahraničí. Omáčka obsahuje hojné množství pokrájených nakládaček a dodává omáčce lehce nakyslou chuť. Omáčka se tradičně připravuje s hovězím masem, které omáčce propůjčuje silnou masovou chuť.
Suroviny na znojemskou omáčku s hovězím
- Hovězí maso: Tradiční recept káže hovězí maso, které se peče nebo dusí vcelku a poté nakrájí na plátky. Někdo dělá znojemskou s kousky masa nebo používá dokonce vepřové maso. Doporučuji připravit recept podle klasické receptury v tomto receptu.
- Tuk: Tradiční česká jídla je dobré dělat téměř vždy na sádle, ale samozřejmě se nic nestane pokud použijete olej. Špikovat maso můžete jak slaninou, tak špekem, je na vás, co vám více vyhovuje. Slaninu byste však měli použít prorostlejší.
- Kyselé okurky: Nakládané kyselé okurky jsou naprostou nutností, bez nich znojemskou zkrátka nepřipravíte, protože by omáčka neměla typicky nakyslou chuť a chyběly by také kousky okurek v omáčce. Ideální je použít domácí okurky nebo sklenici kvalitních okurek.
- Divoké koření: Divoké koření je naprosto dostačující k ochucení znojemské omáčky. Použijte černý pepř, bobkové listy a nové koření vcelku. Koření můžete do omáčky dát v sáčku na koření nebo sítku.
Mixovat nebo propasírovat znojemskou omáčku?
Tohle je rozhodnutí, které nechám na vás. Všeobecně se spíše přikláním k mixování do hladka, jelikož pak veškeré ingredience zůstanou v omáčce a omáčka krásně zhoustne. Pokud však chcete mít omáčku dokonale hladkou a jemnou bez hrudek, budete muset omáčku propasírovat.
Jak zahustit znojemskou omáčku?
Zde máte dvě možnosti, buďto rozpustíte hladkou mouku v tuku už v samotném základu a tím vám vznikne jíška, která omáčku zahustí. Nebo máte druhou možnost, že si během toho, co se maso peče připravíte svou jíšku z másla/sádla a hladké mouky. Jíškou omáčku zahustíte, ale nesmíte zapomenout omáčku 20 minut provařit do zhoustnutí.
Chutnala vám klasická znojemská omáčka s hovězím?
Doufám, že se vám recept povedl a také vám chutnal. Pokud máte nějaké tipy, jak recept vylepšit nebo se chcete podělit o svou zkušenost, využijte komentářů níže pod receptem. Můžete si také připravit znojemskou omáčku podle našeho videa. Pokud máte rádi chilli, doporučuji navštívit naši chilli zónu.

Znojemská omáčka s hovězím masem
Suroviny
- 800 g hovězího masa (plec, zadní)
- 150 g prorostlejší slaniny (nebo špeku)
- sůl, černý pepř
- 2 lžíce sádla
- 2 ks cibule
- 3 lžíce hladké mouky
- 2 lžíce plnotučné hořčice
- 2 ks bobkový list
- 10 kuliček černého pepře
- 4 kuličky nového koření
- 750 ml hovězího vývaru
- 100 ml láku z okurek
- 5-6 ks okurek (cca. 200 g)
Postup přípravy
- Nejprve si kus hovězího masa prošpikujte klínky špeku nebo anglické slaniny. Postačí vám zhruba 5-6 klínků a lépe vám to půjde, když dáte klínky před špikováním do mrazáku. Maso svažte provázkem ať hezky drží tvar a ze všech stran ho osolte a opepřete.
- Sádlo rozpusťte v hrnci a zprudka na něm nechte dozlatova zatáhnout váleček masa ze všech stran. Maso vyndejte stranou a do výpeku přidejte zbytek slaniny nebo špeku a nechte ho pustit tuk. Do tuku vsypte cibuli nakrájenou na kostičky a restujte ji dozlatova. Během restování můžete podlít trošičkou vývaru a vyvařit ho, aby se cibule nepálila. Čím bude cibule tmavší (ne však spálená), tím lépe.
- K cibuli přidejte ještě lžíci sádla a zaprašte základ 3 vrchovatými lžícemi hladké mouky. Mouku nechte v tuku rozpustit a krátce orestujte, aby vznikla jíška. Přidejte divoké koření (bobk. list, pepř, nové koření) a hořčici a vše krátce orestujte. Zalijte základ polovinou vývaru a rozmíchávejte jíšku v tekutině metličkou. Vypněte plotýnku, vraťte maso včetně šťávy do hrnce, maso musí být do poloviny ponořené v tekutině, takže v případě nutnosti podlijte vývarem a dejte přiklopené péct na 2-2,5 hodiny do trouby na 170 °C.
- Měkké maso vyndejte a výpek začněte v hrnci opět na plotýnce zahřívat. Dochuťte omáčku lákem z okurek a omáčku propasírujte nebo rozmixujte do hladka. Pokud budete mixovat, vyndejte divoké koření, při pasírování vám zůstane v sítku. Poté, co máte omáčku jemnou přidejte okurky na nudličky a ještě 20 minut provářejte. Maso si nakrájejte na plátky a můžete servírovat.