Játra jsou kvalitním zdrojem bílkovin a také obsahují prospěšné látky jako železo, vitamíny skupiny B a vitamín A. Zapomeňte na kupované paštiky plné mletých kůží a konzervantů.
Domácí játrová paštika je opravdu luxusní a delikátní záležitost, a proto je skvělou zprávou, že příprava není vůbec nijak zvlášť náročná a dovede ji připravit i úplný amatér v kuchyni. V receptu používám drůbeží játra konkrétně krůtí a vám doporučuji použít rovněž drůbeží. Pokud se rozhodnete použít vepřová nebo hovězí játra, myslete na to, že je dobré očištěné játra dát na alespoň 6 hodin do mléka, abyste je zbavili hořkosti.
Co se dává do domácí játrové paštiky?
- Játra: Možná je to trošku šok, ale do játrové paštiky skutečně patří játra. 🙂 Vnitřnosti je ideální použít v co nejlepší kvalitě, tedy ne někde z výprodeje, ideálně od řezníka. Použijte kuřecí nebo krůtí játra. Pro fajnšmekry jsou tu kachní a husí játra.
- Máslo: Máslo paštice dodává svou chuť a používá se k orestování jater a poté k zalití hotové paštiky v mističce. Ztuhlé máslo totiž paštice prodlouží životnost. Já jsem věděl, že se po paštice jen zapráší, takže na fotografii máslem zalitou paštiku nenajdete.
- Cibulka: Stejně jako orestovaná cibule perfektně sedí k játrové omáčce nebo restovaným játrům, tak v paštice bude fungovat úplně stejně dobře. Přidejte jednu střední cibuli a nebudete litovat.
- Koření a bylinky: Tady už je volba na vás nebo se můžete držet mého receptu, kde jsem použil tymián s rozmarýnem, sůl, pepř. Lze však použít nové koření, česnek, bobkový list, muškátový oříšek, zázvor nebo bazalku.
- Smetana: I u paštiky docílíte jemnější chuti přidáním trošky smetany. Postačí vám smetana na vaření, ale můžete použít i smetanu ke šlehání jen pozor, protože je trošku tučnější, měli byste ji použít o něco méně.
- Alkohol: Alkohol vám dovede paštiku také ochutit, přidáte do základu jednoho panáčka nebo dva a necháte je odpařit. Alkohol s vodou se odpaří a vám zůstane v paštice jen chuť podle toho, které jste použili. Můžete použít víno (jakýkoli druh), brandy, koňak, whiskey nebo třeba cherry.
- Mandle a brusinky: Jak mandle, tak brusinky se dají přidat do základu paštiky. Společně je s paštikou rozmixujte a nebo je použijte až při samotném servírování, kde také perfektně splní svou roli. Já doporučuji ať už brusinky nebo mandle přidat jen jako příjemnou ozdobu, která i chutná.
Chutnala vám domácí játrová paštika?
Pokud vám chutnala domácí játrová paštika vyzkoušejte třeba také recept na domácí omáčku Sriracha. Pokud máte rádi chilli, doporučuji navštívit naši chilli zónu. Samozřejmě můžete přidat svůj komentář dole pod receptem.
Domácí játrová paštika
Játrová paštika je luxusní záležitost, která paradoxně nezabere moc času na přípravu a zvládne ji připravit i začátečník.
Suroviny
- 50 g másla
- 500 g kuřecích jater (očištěných a pokrájených)
- 1/2 lžičky sušeného rozmarýnu
- 1/2 lžičky sušeného tymiánu
- 1 ks cibule (najemno)
- 2 lžíce smetany (12% tuku)
- sůl, černý pepř
Na zalití paštiky
- 50 g másla
- bylinky na ozdobu
K podávání paštiky
- brusinky nebo brusinkový džem
- mandle na plátky
Postup přípravy
- Kuřecí játra důkladně propláchněte a odkrojte ošklivá místa. Zkrátka je očistěte, aby byly zbavené všeho, co se vám nelíbí.
- Zhruba 2 lžíce másla rozpalte na pánvičce a začněte na másle restovat játra společně s tymiánem a rozmarýnem. Játra restujte dozlatova, aby byla opečená ze všech stran. V polovině restování přidejte nasekanou cibulku, aby společně s játry zesklovatěla. Základ osolte, opepřete a přidejte smetanu.
- Horký obsah pánvičky dejte do mixéru, přidejte kousek másla a rozmixujte. Přidejte další kousek másla dokud nespotřebujete celých 50 g a směs nebude krásně jemná. Pokud chcete paštiku úplně co nejjemnější, ještě směs 1-2 x přeceďte přes .jemný cedník.
- Nakonec přelijte paštiku do uzavíratelných sklenic, můžete použít třeba ty vzduchotěsné. Klidně použijte klasickou misku, pokud paštiku hodláte v budoucích dnech sníst. Pokud ji chcete uchovat, ještě si rozpusťte cca. 50 g másla a zalijte vršek každé paštiky, abyste zamezili přístup vzduchu.
- Nyní už jen paštiku dejte do lednice vychladit a nechte si chutnat. Chutná skvěle k čerstvému pečivu nebo i opečenému.
2 komentářů
Naprostá delikatesa!
Mňam